MEFANET logo
MEFANET GAMES logo
 

Otrava houbami

Sběr hub patří v České republice k oblíbeným způsobům trávení volného času. Bohužel neplatí, že co Čech, to mykolog, a tak každoročně dochází k mnoha případům otravy houbami. Otrava může probíhat různými způsoby, od banální nevolnosti nevyžadující lékařské ošetření přes silné zvracení a průjmy až k závažnému orgánovému selhání, které může bez včasné a intenzivní terapie skončit až smrtí pacienta. V tomto algoritmu budete diagnostikovat a posléze adekvátně léčit otravu různými druhy hub. Máme pro Vás nachystané tři scénáře, kolik jich projdete, záleží na vás.

Autor: MUDr. Marek Kovář, MUDr. Jan Filip Sýkora, Kateřina Bochníčková, Eva Urbánková

Instituce: Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

Lékařská disciplína: Akutní medicína

Klíčová slova: otrava | houby | toxidrom | muchomůrka zelená | muchomůrka tygrovaná | hřib satan

Vzdělávací úroveň: Základní úroveň | Pokročilá úroveň

Sběr hub patří v České republice k oblíbeným způsobům trávení volného času. Bohužel neplatí, že co Čech, to mykolog, a tak každoročně dochází k mnoha případům otravy houbami. Otrava může probíhat různými způsoby, od banální nevolnosti nevyžadující lékařské ošetření přes silné zvracení a průjmy až k závažnému orgánovému selhání, které může bez včasné a intenzivní terapie skončit až smrtí pacienta.
V tomto algoritmu budete diagnostikovat a posléze adekvátně léčit otravu různými druhy hub. Máme pro Vás nachystané tři scénáře, kolik jich projdete, záleží na vás.


Přejít na
akutne.cz

Recenze

Postup terapie v algoritmu Otrava houbami je adekvátní. O téměř všech terapeutických přístupech včetně farmakoterapie tzv. antidoty, by bylo možno diskutovat, žádný nemá dostatečnou „evidence“. Podstatná je časnost zásahu, tedy časná gastrointestinální eliminace a dekontaminace, udržení vnitřního prostředí a farmakoterapie. Vše bylo popsáno.

publikováno: 3.7.2018 | poslední úpravy: 10.3.2019