TURP syndrom
Autor: Jitka Kotolová, Petrana Relovská, Soňa Řezníčková, Kateřina Popková
Instituce: Lékařská fakulta Masarykovy univerzity
Lékařská disciplína: Akutní medicína
Klíčová slova: TURP syndrom | transuretrální resekce prostaty | benigní hyperplázie prostaty | hemodialýza | periprostatický venózní plexus | osmolalita | hyponatrémie | osmotický demyelinizační syndrom
Vzdělávací úroveň: Základní úroveň | Pokročilá úroveň
Benigní hyperplazie prostaty patří mezi nejčastější nezhoubné nádory u mužů. Etiologie tohoto onemocnění je přisuzována hormonální dysbalanci a jeho prevalence roste s věkem. Jestliže v léčbě tohoto onemocnění selhala farmakoterapie, přistupuje se k chirurgickému řešení, nejčastěji k metodě transuretrální resekce prostaty (TURP). Jednou ze závažných až život ohrožujících komplikací transuretrální resekce prostaty je TURP syndrom. Tento algoritmus má za cíl řešitele seznámit s patofyziologií, rizikovými faktory vzniku, klinickými projevy, diagnostikou a následnou terapií tohoto syndromu. Na konci algoritmu by si měl být řešitel dále vědom skutečnosti, že k rozvoji tohoto syndromu může dojít jak akutně během výkonu, tak i v časném pooperačním období po zdánlivě nekomplikované operaci.
Recenze
Výukový algoritmus výstižně popisuje průběh diagnostiky a rozhodovací proces léčby u této život ohrožující komplikace transuretrální resekce prostaty. Správně klade důraz na rozeznání a brzké zahájení odpovídající terapie tohoto dříve často fatálního syndromu. V současné době díky pokroku v operačních technikách i monitoraci pacienta je jeho výskyt daleko vzácnější, o to více je ale třeba na něj myslet a ihned reagovat. Rozhodovací algoritmus je logický, kromě správného postupu naznačuje i nejčastější chyby a nesprávný postup, který u tohoto perakutně probíhajícího onemocnění může stát pacienta život. Uvedený modelový příklad se velmi blíží reálné situaci, kterou musí správně zvládnout každý lékař věnující se anesteziologii a intenzivní medicíně. Procvičení si správného postupu je nejlepší přípravou na skutečnou situaci. Na rozdíl od výukového algoritmu se totiž v reálném životě většinou nedá „vrátit o krok zpět“.Infekce centrálního nervového systému jsou závažná onemocnění. Hnisavá meningitida je život ohrožující stav spojený s vysokou letalitou a častými trvalými následky. Prognóza nemocného závisí na řadě faktorů, především na rychlosti stanovení diagnózy a zahájení adekvátní léčby. Nehnisavé neuroinfekce s obecně příznivější prognózou mohou mít rovněž těžký až letální průběh. Interaktivní algoritmus „Neuroinfekce“ přehledně popisuje diagnostický postup včetně provedení lumbální punkce, racionální indikace zobrazovacích a laboratorních vyšetření, kauzální a symptomatickou léčbu a možnosti specifické prevence. Lze předpokládat, že přispěje k informovanosti studentů medicíny i lékařů nejen v oboru urgentní medicína o významu a praktickém přístupu k této skupině nemocí.
publikováno: 9. 8. 2021 | poslední úpravy: 28. 9. 2021