Monitoring článků - červenec 2012

Aktuální přehled odborné literatury v oblasti sepse.


Kombinace biomarkrů v diagnostice sepse u kriticky nemocných pacientů.

Sébastien Gibot, Marie C. Béné, Robin Noel, a kol.

Prospektivní studie demonstruje vysokou výpovědní hodnotu bioskórovacího hodnocení kombinujícího PMN CD64 index s PCT a sTREM-1 sérum indexem v diagnostice sepse u kriticky nemocných pacientů.

Am. J. Respir. Crit. Care Med. 2012; 186: 65-71.

Rating:16

Vliv hematokritu na formaci fibrinové zátky hodnocené rotační tromboelastometrií

Satoru Ogawa, Fania Szlam,  Daniel Bolliger et al.

Anémie a hypofibrinogenémie u hemorhagií často koexistují. Stanovení fibrinogenu dle Clausse z izolované plazmy z krve s nižším hematokritem má vztah k výsledku FIBTEM metody (patřící mezi ROTEM testy) z plné krve. Korelace mezi plazmatickým fibrinogenem a MCF-ROTEM je těsnější při hematokritu pod 25 %. Rozhodnutí o substituci fibrinogenu může vycházet z MCF (maximum clot firmness) hodnoty FIBTEM, která užívá plnou krev a odráží proto dynamické změny hematokritu.

Anesthesia and analgesia, 2012, 7: 16-21

Rating: 18

Zvýšený kardiální troponin I jako prediktor mortality u pacientů v intenzivní péči

T. Reynolds , M. Cecconi , P. Collinson et al.

V populaci pacienů v intenzivní péči je častým nálezem elevace kardiálního troponinu I. Autoři zkoumali na vzorku 663 pacientů asociaci mezi elevací troponinu I a mortalitou pacientů. Ze vzorku 663 pacientů byla hladina troponinu I zvýšená u 345 pacientů (52%). Z výsledků: zvýšená hladina troponinu I během pobyta na ARO/JIP je nezávislým prediktorem mortality, včetně hraničně zvýšených hodnot.

British Journal of Anaesthesia 109 (2): 219–24 (2012)

Rating:17

Dexmedetomidin a Klonidin

C. Pichot, M. Ghignone et al.

Přehledný review článek o použiti a-2 agonistů v intenzivní péči.

Journal of Intensive Care Medicine 27(4) 219-237

Rating:15

Využití prokalcitoninu pro iniciaci ATB terapie u pacientů v intenzivní péči

Nathalie Layios, Bernard Lambermont, Jean-Luc Canivet et al.

Prospektivní randomizovaná studie k posouzení sérového prokalcitoninu a možné redukce antibiotické spotřeby u pacientů v intenzivní péči. Pacienti byli rozděleni do prokalcitoninové skupiny (258) a kontrolní skupiny (251). Signifikantně vyšší procento nepodání ATB terapie bylo v prokalcitoninové skupině u pacientů s klinickým podezřením na infekci, nicméně celkově nedošlo k redukci ATB konzumpce. Dle mikrobiologických výsledků v 33,8 % s negativním mikrobiologickým nálezem byla hodnota prokalcitonu > 1μg/L a u 14,9 % mikrobiologicky potvrzených infekcí byla hladina prokalcitoninu <0,25 μg/L. Schopnost prokalcitoninu diferencovat mezi možnou, pravděpodobnou, jistou přítomností infekce a nepřítomnosti infekce v okamžiku iniciace ATB terapie byla malá. Měření hladiny prokalcitoninu pro iniciaci ATB terapie se nezdá být přínosné ve snaze snížit konzumpci ATB u pacientů na ARO/JIP.

Crit Care Med 2012; 40: 2304–2309

Rating:18

Multicentrická randomizovaná kontrolovaná studie k srovnání časné nazojejunální a nazogastrické výživy u kriticky nemocných

Andrew R. Davies, Siouxzy S. Morrison et al.

U mechanicky ventilovaných pacientů s mírně elevovaným reziduálním gastrickým objemem časná nazojejunální nutrice při podávání enterální výživy nazogastrickou sondou nevedla k zvýšení energetické dodávky a nevedla k snížení výskytu pneumonie. Riziko mírneho gastrointenstinálního krvácení je zvýšené. Rutinné zavedení nazojejunální sondy u dané skupiny pacientů proto není doporučeno.

Crit Care Med 2012; 40: 2342–2348

Rating:16

Diastolické srdeční selhání: současný pohled a management v intenzivní péči

Wassef Karrowni a Kanu Chatterjee

Autoři přináší přehledný review článek o diagnostice, výskytu a managementu diastolického srdečního selhání u pacientů v intenzivní péči.

Journal of Intensive Care Medicine 00(0) 1-9

Rating:16

Pancreatic stone protein jako časný biomarker k predikci mortality u septických pacientů v intenzivní péči

Yok-Ai Que,Frederik Delodder et al.

Biomarkery jako CRP, prokalcitonin jsou nedostatečně senzitivné a specifické k stratifikaci pacientů v sepsi. Autoři proto srovnávali predikci mortality u septických pacientů (107 pacientů, 33 těžká sepse, 74 septický šok) pomocí jednotlivých biomarkrů: PSP/reg (pancreatic stone protein), CRP, PCT, TNFa, IL1,IL6,IL8. U pacientů v septickém šoku byl PSP/reg jediny biomarker asociovaný s nemocniční mortalitou.

Critical Care 2012, 16:R114 doi:10.1186/cc11406

Rating:17

Prognostický přínos fekálního pH u kriticky nemocných

Akinori Osuka, Kentaro Shimizu et al.

Alterace GIT flory je asociovaná se septickými komplikacem,i eventuálně smrtí u kriticky nemocných se SIRS (systemic inflammatory response syndrome). Autoři přináší studii k objasnění vztahu fekálního pH k posouzení klinického stavu pacienta. Studie na 491 vzorků od 138 pacientů v intenzivní péči. Z výsledků plyne, že vybočení fekálního pH mimo normální rozmezí je asociované s klinickým stavem a prognózou kriticky nemocných pacientů.

Critical Care 2012, 16:R119 doi:10.1186/cc11413

Rating:16






 

 

31.7.2012


Zpět