Monitoring článků - prosinec 2012

Aktuální přehled odborné literatury v oblasti sepse.


Pacienti v end-stage renal disease (ESRD, konečném stadiu renálního selhání) na ARO/JIP

N. Arulkumaran, N. M. P. Annear a M. Singer

Počty pacientů v konečném stádiu renálního selhání celosvětovo narůstají a kladou zvýšené nároky na zdravotní péči. Autoři přináší systematické review dostupných informací pro posouzení příčin příjmu na ARO/JIP, prediktorů mortality, krátkodobých a dlouhodobých outcome u ESRD pacientů přijatých do intenzivní péče. Nejčastější příčinou příjmu byla sepse a kardiovaskulární onemocnění.

British Journal of Anaesthesia 110 (1): 13–20 (2013)

Rating:15

ALI (acute lung injury) v hrudní chirurgii

Giorgio Della Rocca a Cecilia Coccia

Review článek k problematice vzniku ALI v návaznosti na hrudní chirurgický výkon. Mezi hlavní příčiny mortality pacientů po hrudní operaci patří vznik post-thorakotomické ALI. Patogeneze je multifaktoriální (předoperační stav pacienta, operaci-indukovaný zánět, VILI - ventilator induced lung injury, tekutinové přetížení a transfuze krevních derivátů). Cílem ventilace je minimalizovat plicní poškození, minimalizovat overdistension (nadměrné rozepětí alveolů) a střižné síly a zabezpečit dostatečnou oxygenaci. Protektivní ventilace není synonymem pro ventilaci s malými dechovými objemy, ale zahrnuje také ventilaci s použitím PEEP (pozitivního end-expiračního tlaku) , nížší inspirační frakce kyslíku FIO2, recruitment manévrů a nižších ventilačních tlaků.

Curr Opin Anesthesiol 2013, 26:40–46

Rating:16

Extrakorporální membránová oxygenace (ECMO) jako alternativní ventilační terapie

Ignacio Malagon a Donna Greenhalgh

Následkem epidemie H1N1se zvedl zájem o ECMO jako léčebnou metodu k terapii akutní respiračního selhání. Po technologickém pokroku je dnes ECMO doporučené jako konečná léčební metoda k léčbě akutního respiračního selhání. Výsledky poukazují na superioritu ECMO ve srovnání s konvenční ventilaci. Expanze indikací pro ECMO terapii zahrnuje ECMO jako most k transplantaci plic, použití u pacientů při vědomí, při transplantaci jater a použití ECMO u ARDS. Autoři přináší přehledné review k ohledně problematiky ECMO a jeho možného použití.

Curr Opin Anesthesiol 2013, 26:47–52

Rating:16

Kyslíková terapie v kritických stavech: těsná kontrola arteriální oxygenace a permisivní hypoxemie

Daniel Stuart Martin, Michael Patrick William Grocott

Management hypoxemie u nemocných v intenzivní péči je výzvou. Následky tkáňové hypoxie jsou dobře známy, nicméně o možných rizicích nadměrné suplementace kyslíku nebo jiných intervencí aplikovaných s cílem zmírnit hypoxemii je známo poměrně málo. Benefit dosažený úplnou normalizací arteriální hypoxemie může být převážen poškozením v důsledku aplikace vysokých koncentrací kyslíku a invazivních metod umělé plicní ventilace. Autoři přináší dvě nové myšlenky k tématu: 1. Těsná kontrola arteriální oxygenace, zahrnující individualizované cílení parciální arteriálního tlaku kyslíku nebo arteriální saturaci kyslíku s minimální variabilitou stanovených hodnot s cílem vyvarovat se nežádoucích účinků hypoxie, ale taky hyperoxie. 2. Permisivní hypoxemie: cílem je minimalizovat možné poškození vzniklé následkem obnovení tkáňové normoxie a současně zabránit tkáňové hypoxii. Tyto hypotézy vyžadují ověření v klinických studiích před jejich implementací do klinické praxe.

Crit Care Med 2013; 41:0–0

Rating:15

Extravascular Lung Water (extravaskulární plicní voda) je nezávislým prognostickým faktorem u pacientů s ARDS (Acute Respiratory Distress Syndrom)

Mathieu Jozwiak, Serena Silva, Romain Persichini et al.

Retrospektivní studie na vzorku 200 pacientů s ARDS. Index extravaskulární vody a index plicní vaskulární permeability měřený pomocí transpulmonální termodiluce byly nezávislým prognostickým faktorem 28denní mortality u pacientů s ARDS.

Crit Care Med 2013;41:0–0

Rating:16

Protidestičková léčba je asociovaná se sníženým rizikem plicního poškození následkem krevní transfuze (TRALI), MOF (Multiple Organ Failure) a mortality u traumatologických pacientů

Jeffrey N. Harr, Ernest E. Moore, Jeffrey Johnson et al.

Z výsledků studie plyne, že protidestičková léčba před traumatem je asociovaná s redukcí plicní dysfunkce, MOF a mortality u vysokorizikových traumatologických pacientů (tup = poranění) v návaznosti na krevní transfuzi. Výsledky poukazují na možnost úlohy trombocytů na vznik multiorgánové dysfunkce a její možné terapeutické ovlivnění.

Crit Care Med 2013; 41:0–0

Rating:16

Nové definice ALI (acute lung injury - akutního plicního poškození) a ARDS (acute respiratory distress syndrome)

Eduardo L.V. Costa a Marcelo B.P. Amato

Review aktuální Berlinské klasifikace ALI a ARDS.

Curr Opin Crit Care 2013

Rating:15

Tekutinový management u ARDS (acute respiratory distress syndrome)

Radu F. Neamu a Greg S. Martin

Review článek k aktuální tekutinové strategii u ARDS. Dynamický monitoring plicní tekutinové bilance by měl být implementovaný do terapeutických postupů léčby ARDS. Konzervativní tekutinová strategie se zdá být bezpečnou a vede k dobrým klinickým výsledkům, nicméně její dopad na kognitivní funkce by měl být předmětem dalšího zkoumaní, stejně jako role nových farmakologických agens a koloidů.

Curr Opin Crit Care 2013, 19:24–30

Rating:16

Nekonvenčí ventilace

Ricardo Luiz Cordioli, Evangelia Akoumianaki a Laurent Brochard

Umělá plicní ventilace je jednou z nejdůležitějších léčebných metod na ARO/JIP, nicméně může taky iatrogenizovat vznikem ventilator-induced lung injury (VILI), nebo taky jiným škodlivým způsobem. Pokrok v technice umožnil zavedení mnoha ventilačných režimů s cílem zlepšit výměnu plynů, redukovat VILI a zlepšit outcome pacientů. Review článeo nových a nekonvenčních ventilačních technikách a jejich možném použití v klinické praxi.

Curr Opin Crit Care 2013, 19:31–37

Rating:16

Randomizovaná dvojitě zaslepená placebem-kontrolovaná studie: 40 mg/den atorvastatinu k redukci závažnosti sepse (ASEPSIS Trial)

Jaimin M Patel, Catherine Snaith, David R Thickett et al.

Randomizovaná studie na vzorku 100 pacientů k posouzení vlivu terapie atorvastatinem na možnou redukci progrese sepse. Pacienti v skupine s atorvastatinem měli signifikantně nižší progresi sepse do těžké sepse a septického šoku, mortalita, délka hospitalizace nebyli ovlivněny.

Critical Care 2012, 16:R231

Rating:17

 








 

31.12.2012


Zpět