Monitoring článků - květen 2011

Průřez novými zajímavými publikacemi z odborných časopisů


Faktory pro predikci mortality invazivní pneumokokové infekce

Marrie T.J., Tyrrell G.J., et al.

V tomto review autoři hodnotí rizikové faktory pro 5denní a 30denní mortalitu dospělých pacientů s invazivním pneumokokovým onemocněním (IPD). 10 faktorů bylo spojeno s nárůstem 30denní mortality: 3 komorbidity – zhoubný nádor do 5let od diagnózy IPD, diabetes a cirhóza; 4 komplikace – nutnost oxygenoterapie, UPV, alterace vědomí a srdeční zástava; 2 spojené s mikroorganismem – infekce vysoce či středně smrtícím serotypem; 1 faktor spojený s terapií – antibiotická monoterapie.
Medicine 2011; 90(3): 171-179
 

Význam střevní G- bakteriální kolonizace jako zdroj nozokomiální bakteriémie na JIP/ARO

Oostdijk E.A.N., de Smet A.M., Kesecioglu J., et al.

Selektivní dekontaminace trávicího traktu má za cíl eradikaci G- bakterií jak z trávicího tak respiračního traktu, je kombinovaná 4denním podáváním parenterálního cefotaximu. Selektivní orofaryngeální dekontaminace vede jenom k odstranění kolonizace respiračního traktu. V nedávné studii vedla eradikace bakteriální kolonizace v orofaryngeálním a trávicím traktu snížení 28denní mortality nemocných v porovnání se standardní péči. Dekolonizace respiračního traktu vedla k 33% a střevního traktu k 45% redukci výskytu G- nozokomiální bakteriémie.
Crit Care Med 2011; 39(5): 961–966
Rating: 16

Bioenergetické selhání periferních monocytů u septických pacientů zprostředkované redukovanou aktivitou F1Fo adenozin-5 -trifosfát syntázy

Japiassu A.M., Santiago A.P., d'Avila, J.C.P., et al.

Rostoucí počet důkazů poukazuje na úlohu mitochondriální dysfunkce v patogenezi sepse. V této kohortové studii autoři vyšetřují mitochondriální respiraci periferních mononukleárů s použitím high-resolution respirometrické analýzy u pacientů v sepsi. Mitochondriální dysfunkce je přítomna v imunitních buňkách septických pacientů a je dána sníženou respiraci asociovanou se syntézou adenozin-5-trifosfátu. Molekulární základ tohoto fenotypu zahrnuje sníženou aktivitu F1Fo adenosin-5 -trifosfát syntázy, která může přispívat k energetickému selhání u sepse.
Crit Care Med 2011; 39(5): 1056–1063
Rating: 19

Efekt podávaní heparinu na zvířecích modelech v sepsi

Yan L., Jun-Feng S., Xizhong C., et. al.

V této preklinické studii autoři zkoumají použití heparinu v sepsi jako profylaxe trombózy. Jestliže má trombóza vztah k sepsi, tak titrované použití heparinu dle akt. parc. trombin. času může být užitečné. V metaregresní analýze publikovaných preklinických studií heparin zlepšuje přežití u infekcí indukovaných jak lipopolysacharidy (n=23, p <0,0001) nebo chirurgicky indukovaných infekcí (n=14, p <0,0001), ale ne u infekcí monobakteriálních (n=7, p=0,29) . Koagulopatie v sepsi nebo jiné proměnné, jako např. místo infekce, mohou ovlivnit účinnost použití heparinu v sepsi.
Crit Care Med 2011; 39(5): 1104–1112
Rating: 16

Incidence insuficience nadlevin a dopad kortikosteroidní substituce u kriticky nemocných dětí se SIRS a vazopresor- dependentním šokem

Hebbar K.B., Stockwell J.A., Leong T.,  et al.

Prevalence absolutní a relativní adrenální nedostatečnosti v této kohortě dětí se SIRS a vazopresor- dependentním šokem vzrůstají s věkem. Suplementace steroidů umožnila signifikantní snížení dávek a trvání terapie vazopresory. Testování pomocí low-dose adrenokortikotropinu může pomoci odlišit populaci, která může profitovat ze steroidní suplementace.
Crit Care Med 2011; 39(5): 1145–1150
Rating: 17

 

31.5.2011


Zpět