Monitoring článků - březen 2013

Aktuální přehled odborné literatury v oblasti sepse.


Glycyrizin má na animálním modelu protektivní efekt u endotoxemie cestou modulace systémové zánětlivé odpovědi

Wei Wang, Feng Zhao, Yong Fang et al.

V experimentálním (prasečím) modelu endotoxemie vedlo podání glycyrizinu ke zlepšení hemodynamiky a cestou modulace systémové zánětlivé odpovědi k protektivnímu efektu na vitální orgány. Redukcí sérové hladiny a génové exprese HMGB1 a jiných pro-inflamotorních cytokinů se glycyrizin jeví jako nový potenciální lék sepse.

Critical Care 2013, 17:R44 doi:10.1186/cc12558

Rating:17

Pohlaví a rozdíl v epidemiologii a outcome težké sepse

Yasser Sakr, Cristina Elia, Luciana Mascia et al.

Dopad pohlaví na outcome kriticky nemocných zůstává nejasný. Autoři v post-hoc analýze prospektivní multicentrické studie na vzorku 3902 pacientů v sepsi zkoumali rozdílnost těžké sepse u obou pohlaví. V sledovaném souboru bylo 63,5 % mužů, a ženy byly signifikatně starší. Celková mortalita u obou pohlaví byla srovnatelná (20,1 % vs. 19,8 %), nicméně u pacientů v těžké sepsi byla mortalita signifikantně vyšší u ženského pohlaví (63,5 % vs. 46,4 %). Prevalence těžké sepse byla u žen nižší, ženské pohlaví bylo nicméně asociované z vyšší mortalitou na těžkou sepsi v intenzivní péči.

Critical Care 2013, 17:R50 doi:10.1186/cc12570

Rating:16

Protideštičková terapie a outcome pacientů s traumatickým poškozením mozku: studie SIMEU

Andrea Fabbri, Franco Servadei, Giulio Marchesini et al.

Pretraumatická protidestičková léčba může mít negativní vliv na outcome pacientů s traumatickým poranění mozku a pozitivním CT nálezem. Na vzorku 201 pacientů autoři dosáhli výsledku: protidestičková léčba (obzvláště klopidogrel) je rizikovým faktorem krátkodobého i dlouhodobého negativního outcome u pacientů s kraniotraumatem. Protidestičková léčba zvyšuje riziko progrese poranění, zvyšuje mortalitu, riziko permanentního vegetativního stavu a závažnosti poranění.

Critical Care 2013, 17:R53 doi:10.1186/cc12575

Rating:17

Biomarkery sepse u pacientů při příjmu do intenzivní péče

Martin J Llewelyn, Mario Berger, Mark Gregory et al.

Ačkoliv mnoho biomarkerů vykazovalo pozitivní výsledky u jednotlivých skupin pacientů, jenom CRP a prokalcitonin našly rozsáhlé využití v praxi. Cílem studie byla evaluace nových potenciálních markrů sepse při příjmu do intenzivní péče. Autoři zkoumali pankreatický stone protein (PSP), rozpustný CD25 (sCD25) a heparin-binding protein a jejich schopnost rozslišit pacienty v sepsi a pacienty s neinfekční příčinou systémové zánětlivé reakce (SIRS) a schopnost indikovat závažnost nemoci. PSP a sCD25 na rozdíl od heparin-binding proteinu na vzorku 219 pacientů vykazovaly úspěšnost při diagnostice sepse. PSP a prokalcitonin korelovaly se závažnosti nemoci.

Critical Care 2013, 17:R60 doi:10.1186/cc12588

Rating:17

Dopexamin může oslabit zánětlivou odpověď a chránit před orgánovým poškozením při absenci signifikantního efektu na hemodynamiku a mikrovaskulární cirkulaci

Mansoor N Bangash, Nimesh SA Patel, Elisa Benetti et al.

Efekt dopexaminu, β2-agonisty v perioperačním období, a sepse na hemodynamiku, mikrovaskulární cirkulaci, imunitní systém a orgánovou dysfunkci je nejasný a málo prozkoumán. Autoři ve studii na animálním modelu (potkan) zkoumali efekt dopexaminu v terénu experimentální endotoxemie. Na celkovém vzorku 80 zvířat sledovali efekt dopexaminu na globální hemodynamiku, mesenteriální cirkulaci, renální a hepatální funkce a aktivitu imunitního systému. Po infiltraci endotoxinem došlo k systémové zánětlivé odpovědi (elevace plasmatických hladin TNF-α, IL-1β, IL-6, IL-10, adhesivních molekul CD11a a CD11b) spojené s laktátovou acidózou a signifikantním renálním a hepatálním poškozením. Ve skupině s dopexaminem byla laktátová acidóza mírnější (laktát 2,2 vs. 4,0 mmol/l), došlo k snížení systémové zánětlivé odpovědi, zmírnění renálního a hepatálního poškození (↓TNF-α, ↓ plicní myeloperixdázy, ↓ALT a ↓kreatininu). Nicméně klinicky významné dávky dopexaminu nebyly asociované se signifikantními změnami MAP, CI (srdeční index) nebo regionální mikrocirkulace splanchniku. Z výsledků studie: dopexamin snižuje systémovou zánětlivou odpověď, redukuje tkáňovou infiltraci leukocytama a působí protektivně proti organovému poškození v dávkách, které neovlivňují globální hemodynamiku nebo regionální mikrovaskulární průtok. Výsledky ukazují, že imunomodulační efekt katecholaminů může být u kriticky nemocných klinicky významný a je nezávislý na jejich hemodynamickém účinku.

Critical Care 2013, 17:R57 doi:10.1186/cc12585

Rating:18

Fluktuace v hladinách sedace může přispívat k výskytu delíria v intenzivní péči

H. Svenningsen,I. Egerod, P. Videbech et al.

Delirium u pacientů přijatých do intenzivní péče je závažnou komplikací a může vést k zvýšení morbidity a mortality. Cílem prospektivní studie bylo zjistit, jestli fluktuace v hladině sedace měla vliv na incidenci deliria na JIP/ARO. Výskyt deliria (alespoň jeden pozitivní záchyt) byl u 65 % pacientů. Delirující pacienti byli signifikantně starší, polymorbidnější, častěji intubováni, déle hospitalizováni a měli vyšší nemocniční mortalitu ve srovnání s pacienty bez výskytu deliria. Medián trvání deliria byl 3 dny. Kontinuální infuze midazolamu, byla asociovaná se sníženou incidencí deliria. Riziko vzniku deliria může být redukováno udržováním stálé hladiny sedace nebo celkovým vyhnutím se sedaci.

Acta Anaesthesiologica Scandinavica Volume 57, Issue 3, pages 288–293, March 2013

Rating:16


 

 

1.4.2013


Zpět