Monitoring článků - únor 2013

Aktuální přehled odborné literatury v oblasti sepse.


Terapeutická hypotermie a zlepšení outcome po TBI (traumatickém poranění mozku): systematické review

A. P. Georgiou a A. R. Manara

Systematické review k posouzení efektu primární terapeutické hypotermie (PTH) na mortalitu a neurologický outcome pacientů s traumatickým poraněním mozku. Z analýzy celkem 18 studií plyne, že použití hypotermie bylo asociované s cerebrovaskulárními poruchami během vyvádění z hypotermie a rizikem vzniku pneumonie, PTH nevedla k zlepšení mortality nebo zlepšení neurologického outcome.

British Journal of Anaesthesia 110 (3): 357–67 (2013)

Rating: 16

Prediktivní hodnota variability pulzového tlaku (pulse pressure variation) a pozitivní odpověď na tekutinovou výzvu u septických pacientů ventilovaných protektivní ventilační strategii

F. G. R. Freitas, A. T. Bafi, A. P. M. Nascente

Autoři přináší studii k posouzení prediktivní hodnoty PPV (pulse pressure variation) k predikci fluid responsivness (pozitivní odpovědi na tekutinovou výzvu) u septických pacientů ventilovaných malými dechovými objemy - lung protective ventilation strategy (6ml/kg). Na vzorku 34 pacientů s ALI/ARDS ventilovaných strategií lung protective ventilation (6ml/kg, vysoký PEEP) byly měřené hodnoty PPV (pulse pressure variation), RAP (tlak v pravé síni) ,PAOP (tlak v zaklinění) před a po podání standardizované tekutinové výzvy (7ml/kg). Za pozitivní odpověd na tekutinovou výzvu bylo považováno zvýšení srdečního výdeje o více než 15 %. 19 pacientů reagovalo na tekutinovou výzvu pozitivně - fluid respondeři.Po podání tekutinové výzvy došlo k výrazné elevaci RAP a PAOP a poklesu PPV. Z analýzy plyne, že PPV predikuje fluid-responsiveness lépe než RAP nebo PAOP. PPV predikce je spolehlivá také u septických pacientů při použití lung protective ventilation strategy.

British Journal of Anaesthesia 110 (3): 402–8 (2013)

Rating:17

Antioxidanty s protektivním efektem na mitochondrie vedou k poklesu hladiny interleukinu-6 a oxidačního stresu, zlepšují mitochondriální funkci a vedou k redukci biomarkerů orgánové dysfunkce v experimentálním animálním (potkan) modelu akutní sepsi

D. A. Lowes, N. R. Webster, M. P. Murphy a H. F. Galley

Sepsí- indukovaný MOF je charakterizován masivní dysregulací zánětlivé reakce a vznikem oxidačního stresu, patří mezi hlavní příčiny úmrtí v intenzivní péči. Autoři zkoumali efekt antioxidantů s protektivním efektem na mitochondrie (MitoQ, MitoE, melatonin) na experimentálním septickém (lipopolysacharid, peptidoglykan) animálním modelu. Terapie antioxidanty (MitoQ, MitoE, melatonin) vedla k podobnému protektivnímu efektu: zlepšení mitochondriální respirace, redukci oxidativního stresu a poklesu hladiny interleukinu-6. Ve srovnání s kontrolní skupinou měla zvířata v intervenční skupině nižší hladiny biomarkerů orgánové dysfunkce: aktivitu alanin-amino transferázy a koncentraci kreatininu.

British Journal of Anaesthesia 110 (3): 472–80 (2013)

Rating:17

Efekt pronační polohy během umělé plicní ventilace na animálním modelu unilaterální bakteriální pneumonie

Sylvain Ladoire, Laure Anne Pauchard, Saber Davide Barbar et al.

Po endobronchiální indukci pneumonie (Enterobacter aerogenes) na animálním modelu (králik) byly subjekty ventilovány "protektivní ventilací" (VT=8ml/kg, PEEP 5cmH20) a non-protektivní ventilací (Peak pressure 30 cmH20, PEEP=0) následně byly randomizovány do pronační nebo supinační polohy. V pronační poloze byly detekovány signifikantně nižší bakteriální koncentrace v plicích a ve slezině. Kontralaterální plíce byla méně poškozena u subjektů v pronační poloze. Markery systémové a plicní inflamace (interleukin-8 a TNF-A) byly nižší v pronační poloze. Z výsledků: pronační poloha může být protektivní při umělé plicní při  ventilaci v terénu unilaterální pneumonie, vede k redukci plicního poškození.

Anesthesiology 2013; XXX:00-00

Rating:18

Inhibitory protonové pumpy versus antagonisté H2 receptorů k profylaxi stresového vředu u kriticky nemocných: systematické review a metaanalýza

Waleed Alhazzani, Farhan Alenezi, Roman Z. Jaeschke et al.

Autoři přináší rozsáhlou metaanalýzu 14 randomizovaných studií (1720 pacientů) k posouzení efektivity inhibítorů protonové pumpy (PPI) a blokátorů histaminových H2 receptorů (H2 blokátory). Z analýzy plyne, že terapie PPI vedla k signifikantnější redukci krvácení z horního GIT-u, riziko nozokomiální pneumonie bylo srovnatelné.

Crit Care Med 2013; 41:693–705

Rating:15

Bezpěčnost a efektivita talactoferinu u pacientů v těžké sepsi: 2 fáze randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie

Kalpalatha Guntupalli, Nathan Dean, Peter E. Morris et al.

Laktoferin je sekreční glykoprotein imunitních buněk s anti-infekčním a protizánětlivým působením. Talactoferin alfa (rekombinantní forma lidského laktoferinu) má shodné vlastnosti a hraje důležitou roli v udržování integrity gastrointestinální slizniční bariéry. V experimentálních animálních modelech terapie talactoferinem redukuje translokaci střevních baktérii do systémové cirkulace a vede k redukci mortality. Autoři přináši prospektivní randomizovanou, dvojitě zaslepenou, placebem kontrolovanou studii o použití talactoferinu v intenzivní péči na vzorku 194 pacientů během prvních 24 hodin od počátku sepse. Enterální podání 1,5g talactoferinu á 8 hod během 28 dní (nebo do propuštění z JIP/ARO) vedlo k redukci celkové 28denní mortality u pacientů v těžké sepsi. Talactoferin byl dobře tolerován a jeho bezpečnostní profil byl srovnatelný s placebem.

Crit Care Med 2013; 41:706–716

Rating:19

Alterace mikrocirkulace u pacientů v těžké sepsi

Daniel De Backer, Katia Donadello, Yasser Sakr et al.

Sepsí indukovaná alterace mikrocirkulace může hrát důležitou roli ve vzniku orgánové dysfunkce. Vztah mezi alterací mikrocirkulace a systémovými hemodynamickými parametry zůstává nejasný. Autoři přináší analýzu srovnání sublinguální mikrocirkulace a systémových hemodynamických parametrů (252 pacientů). I když globální hemodynamické parametry byly relativně uspokojivé (MAP= 65-77 mmHg, CI=2,7-4,0 L/min/m2, SvO2= 62,8-74,7%) mikrocirkulační proměnné byly významně změněné (poměr perfundovaných malých cév, mikrovaskulární průtokový index, heterogenita perfundovaných malých cév). Přežití se snižovalo významně s rostoucí alterací poměru perfundovaných malých cév (nejsilnější mikrocirkulační preditkor outcome). Z vícerozměrné analýzy vychází jako nezávislé faktory k predikci outcome SOFA skóre, laktatémie a poměr perfundovaných malých cév. Alterace mikrocirkulace byla významnější v časné fázi sepse.

Crit Care Med 2013; 041:791–799

Rating:18

Vliv rychlosti infuze na expandní efekt 5% albuminu, 6% HES 130/0.4, 4% želatiny a 0.9% NaCl na septickém animálním modelu

Björn P. Bark, Johan Persson, Per-Olof Grände

Prospektivní, randomizovaná animální studie k srovnání expandního efektu na plasmatický objemu při rychlém a pomalém infuzním podání fixního množství 5% albuminu, 6% hydroxyethyl škrobu 130/0.4 , 4% želatiny a 0.9% NaCl na septickém animálním modelu (potkan). Dávka pro koloidy byla 12mL/kg a pro NaCL 48ml/kg. Rychlé podání během 15 min versus pomalé podání během 3 hodin. Pomalá infuze koloidních rozotků vedla k většímu expandnímu efektu ve srovnání s rychlou infuzí, efekt byl nejvýraznější u albuminu. U NaCl neměla rychlost infuze vliv na expandní efekt. Expandní efekt u NaCl byl malý ve srovnání s koloidy, z nich nejvýraznější byl u albuminu.

Crit Care Med 2013; 41:857–866

Rating:18

Hladina plasmatického kallistatinu u pacientů s těžkou komunitní pneumonii

Wei-Chieh Lin, Shiou-Ling Lu, Chiou-Feng Lin et al.

Komunitní pneumonie vyžadující intenzivní péči je častou příčinou akutního respiračního selhání s vysokou mortalitou. Kallistatin, endogenní tkáňový inhibítor kallikreinu, je možný nový biomarker s protektivním efektem u řady patologických stavů. Autoři přináší studie k posouzení prognostického přínosu kallistatinu v oblasti komunitní pneumonie. Hladina plasmatického kallistatinu v první den sledování byla u pacientů s těžkou komunitní pneumonii signifikantně snížená ve srovnání se zdravými jedinci v kontrolní skupině. Nízká hladina predikovala zvýšenou mortalitu a výrazně snížená hladina plasmatického kalistatinu (1. den) byla u pacientů s následným vznikem septického šoku a ARDS (acute respiratory distress syndrome). Hladina plasmatického kallistatinu dále korelovala pozitivně anti-trombinem III a proteinem C, a inverzně korelovala s hodnotami IL-1β, IL-6 and CRP. Ve světle daných výsledků může být kallistatin použít jako prognostický marker při diagnóze těžké komunitní pneumonie.

Critical Care 2013, 17:R27 doi:10.1186/cc12507

Rating:17

28.2.2013


Zpět