Monitoring článků - duben 2013

Aktuální přehled odborné literatury v oblasti sepse.


Léčba probiotiky vede k redukci mortality a vede k zlepšení intestinální epiteliální homeostázy v experimentálním modelu sepse

Ludmila Khailova, Daniel N. Frank, Jessica A. Dominguez et al.

Výsledky posledních studií naznačují potenciál terapie probiotiky u kriticky nemocných pacientů k redukci výskytu nozokomiálních infekcí a zlepšení klinického outcome. Autoři sledovali efekt Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) a Bifidobacterium longum (BL) na mortalitu, bakteriální translokaci, intestinální epiteliální homeostázu a zánětlivou odpověď na experimentálním animálním septickém modelu (septická peritonitis u myši). Probiotika signifikantně redukovala mortalitu (92 vs 50-57%). Taky bakteriémie byla signifikantně redukována u septických myší léčených probiotiky. Probiotika dále vedla k redukci apoptózy, redukci systémové a lokální exprese proinflamatórních cytokinů. Data poukazují, že pozorovaný benefit probiotik je částečně spůsoben cestou protein kinázy B a down-regulace toll-like receptorů 2/toll-like receptor 4 v tlustém střevě. Z výsledků plyne, že podání probiotik na začátku sepse může vést k zlepšení přežití.

Anesthesiology, V XX • No XX

Rating:18

Efekt selénu na mortalitu pacientů v sepsi: sytematické review a meta-analýza randomizovaných studii

Waleed Alhazzani, Judith Jacobi, Anees Sindi et al.

Pacienti v sepsi běžně vykazují nízkou sérovou hladinu selénu. Několik randomizovaných studií testovalo efektivitu suplementace selénu a její vliv na mortalitu pacientů v těžké sepsi. Celkem 9 studií (792 pacientů) bylo zahrnuto do meta-analýzy. Pacienti v intervenční skupine (suplementace selénu) dosáhli redukci mortality ve srovnání s kontrolní skupinou (placebem). Mezi skupinama nebyl rozdíl v délke hospitalizace ani ve výskytu nozokomiální pneumonie. Z výsledků plyne, že suplementace selénu v dávkach vyšších jak denní doporučená dávka, může vést k redukci mortality pacientů v sepsi.

Crit Care Med 2013; 41:0–0

Rating:17

Benefit okamžité terapie B-blokátory na mortalitu u pacientů se STEMI (ST-Segment Elevation Myocardial Infarction)

Michael M. Hirschl, Christian G. Wollmann, Friedrich Erhart et al.

Podání B-blokátorů je doporučeno u všech pacientů se STEMI infarktem, nicméně v doporučeních není zohledněn časový faktor. Prospektivní observační studie k srovnání efektu časné (30min od prvního EKG) a pozdní (24hod od elevace ST na EKG) terapie B-blokátory (bisoprolol) a efekt na celkovou mortalitu.Z celkového počtu 664 pacientů, 343 (52%) bylo v skupině s časnou terapii a 321 (48%) ve skupině s pozdní terapii B-blokátory.Výsledek analýzy: časné podání B-blokátorů je nezávislý protektivní faktor celkové mortality.

Crit Care Med 2013; 41:0–0hjjkk

Rating:18

Mortalita a kvalita života 5 let po těžké sepsi

Brian H Cuthbertson, Andrew Elders, Sally Hall et al.

Těžká sepse je asociovaná s vysokou mortalitou a morbiditou a klade vysoké nároky na zdravotní péči. Z celkového počtu 439 pacientů, 3,5 roční mortalita byla 58% a 5-letá mortalita byla 61%. Většina pacientů (80%) byla spokojena s aktuální kvalitou života a všichni pacienti by byli v případě kritického stavu spokojeni s hospitalizaci na stejné jednotce intenzivní péče. Pacienti s těžkou sepsí mají vysokou následnou mortalitu. Jejich kvalita života je ve srovnání se zdravou populací signifikantně nižší. Mortalita a kvalita života po těžké sepsi v 5 letém období po septické atace je srovnatelná s mortalitou a kvalitou života po jiných kritických stavech.


Critical Care 2013, 17:R70 doi:10.1186/cc12616

Rating:16

Klinická charakteristika, intervence a outcome obézních pacientů v septickém šoku:mezinárodní multicentrická kohortová studie

Yaseen M Arabi, Saqib I Dara, Hani M Tamim et al.

Chybí dostatek důkazů na posouzení vztahu obezity a rizika úmrtí u kriticky nemocných v septickém šoku. Autoři přináší retrospektivní studii na 2882 pacientech k posouzení vztahu obezity a mortality obézních pacientů v septickém šoku. Obézní pacienti v intenzivní péči byli náchylnější na vznik kožních infekcí a infekcí měkkých tkání, nicméně byly méně náchylní na plicní infekci (pneumonii). Podané množství krystaloidů a koloidů během prvním 6 hodin iniciální resucitace byla na jednotku hmotnosti výrazně nižší u obézních a extrémně obézních ve srovnání s pacienty s normální hmotností. Z analýzy plyne, že obézní pacienti mají nižší nemocniční mortalitu ve srovnání s pacienty v ideálním hmotnostním rozmezí. Závěr: tzv. paradox obezity dokumentovaný i v jiných studiích byl taky pozorován u pacientů v septickém šoku. Může být spůsoben jednak charakteristikama pacienta nicméně taky variabilní tekutinovou a antibiotickou léčbou u obézních a pacientů s optimální/suboptimální hmotností.


Critical Care 2013, 17:R72 doi:10.1186/cc12680

Rating:17

Rozdíly v compliance se Surviving Sepsis Campaign doporučením vzhledem na čas příjmu:den versus noc

Mónica Almeida, Orquídea Ribeiro, Irene Aragão et al.

Výšší compliance s doporučením Surviving Sepsis Campaign (SSC) je asociovaná s redukcí mortality. Autoři zkoumali rozdíly s compliance se SSC během dne a noci. Do prospektivní kohortové studie byli zařazeni všichni pacienti (300 pacientů) s komunitní sepsí přijati do intenzivní péče. Compliance noc versus den: měření sérového laktátu 57% vs 49%, odebrání hemokultur 59% vs. 37%, antibiotická terapie během prvních 3 hodin od příjmu 33% vs. 18%, centrální venźní tlak > 8 mmHg 45% vs. 29% a centrální venózní saturace (SvcO2) > 70%, 7% vs. 2%. Tekutinová resuscitace u hypotenze byla aplikována rovnako u obou skupin a vazopresorická podpora u pacientů nereagujících na tekutiny byla aplikována 100% vs. 99% (noc versus den). Složení sesterského týmu bylo stejné přes den i v noci, doktorský tým byl redukován přes noc. Počet pacientů přijatých přes noc byl nižší a nemocniční mortalita pacientů v noci byla 34% přes den 40%. Compliance s doporučením SSC byla silnější v nočním provozu.

Critical Care 2013, 17:R79 doi:10.1186/cc12689

Rating: 17

 



 



 


 

1.5.2013


Zpět