Monitoring článků - květen 2013

Aktuální přehled odborné literatury v oblasti sepse.


Komplikace neivazivních ventilačních technik:review

M. Carron, U. Freo, A. S. BaHammam et al.

Neinvazivní ventilace (NIV) je běžnou léčebnou metodou akutního a chronického respiračního selhání. Ve srovnání s konvenční invazivní ventilaci, výhody NIV jsou: redukce dyskomfortu pacienta, komplikací a mortality. Nicméně použití NIV je také asociované s častým dyskomfortem až život ohrožujícími nežádoucími účinky. Autoři přináší rozsáhlé review dostupné medicínské literatury věnující se komplikacím NIV. Všechny hlavní komplikace NIV jsou potenciálně životohrožující, můžou se vyskytnout u každého pacienta na NIV a jsou silně asociovány se stupňem plicní a kardiovaskulární dysfunkce. Správná selekce pacientů, nastavení ventilátoru a těsná monitorace pacientů může vést k významné redukci komplikací.

British Journal of Anaesthesia 110 (6): 896–914 (2013)

Rating:16

Dárcovství orgánů po zástavě oběhu: současný stav

Arne Neyrinck, Dirk Van Raemdonck a Diethard Monbaliu

Nedostatek dárců a orgánů k transplantaci vedl ke zkoumání nových potenciálních možností dárcovství. Dárcovství u dárců po cirkulační zástavě otevírá nové možnosti dárcovství a může být cennou alternativou k dárcům s diagnostikovanou smrtí mozku. Autoři v přehledném review přináší současné poznatky ohledně dárcovství z dárců po cirkulační zástavě.

Curr Opin Anesthesiol 2013, 26:000–000

Rating:16

Terapie milrinonem u Enterovirem 71-Indukovaném plicním edému a/nebo neurogenném šoku u dětí: randomizovaný kontrolovaný pokus

Chia-Yu Chi, Truong Huu Khanh, Le Phan Kim Thoa et al.

Encefalitida spojená s plicním edémem a/nebo neurogenním šokem spůsobené Enterovirem 71 je asociovaná s vysokou mortalitou u dětí. V malé pilotní studii vedla terapie milrinonem k redukci týdenní mortality. Prospektivní randomizovaná studie k srovnání účinku milrinonu a standartní terapie. Terapie milrinonem vedla k signifikantní redukci týdenní mortality ve zkoumané skupině (41 dětských pacientů).

Crit Care Med XXX; 41:00–00

Rating:16

BMI je asociovaná s nemocniční mortalitou u kriticky nemocných: observační kohortová studie

Peter Pickkers, Nicolette de Keizer, Joost Dusseljee et al.

Obezita je asociovaná s vysokým počtem přidružených onemocnění, které vedou k snížení očekávané délky života. Nicméně některé studie poukazují, že nadváha až obezita můžou vést k redukci nemocničné mortality u některých skupin pacientů. Tento překvapivý výsledek je nazývan "paradox obezity". Pro skupinu kriticky nemocných pacientů existují rozporuplné výsledky. V observační studii zkoumali autoři vliv BMI na mortalitu kriticky nemocných pacientů. Nemocničná mortalita signifikantně narůstala u BMI < 18.5 kg/m2, obézní a těžce obézní pacienti s BMI 30–39.9 kg/m2 měli nejnižší riziko úmrtí.

Crit Care Med 2013;41:0–0

Rating:17

Veno-arteriální extrakorkoprální membránová oxygenační podpora pro refrakterní kardiovaskulární dysfunkci během těžkého bakteriálního septického šoku

Nicolas Bréchot, Charles-Edouard Luyt, Matthieu Schmidt et al.

Během těžkého septického šoku může dojít k závažné myokardiální depresi. Ačkoliv jsou známé dobré výsledky použití veno-arteriální extrakorporální oxygenační léčby u dětí s refraktérním septickým šokem, je málo důkazů o benefitu této léčby u dospělých. Autoři přináší retrospektivní observační studii k stanovení kvality života po léčbě veno-arteriální extrakorporální membránovou exygenací v terénu refrakterního kardiálního a cirkulačního selhání v důsledku septického šoku. Do studie byli zahrnuty 14 pacienti (průmerný věk 45let), bez anamnézy srdeční dysfunkce v předchorobí, všichni pacienti vykazovali těžkou myokardiální dysfunkci s ejekční frakci 16% (10-30%), kardiální index 1.3 L/min/m2 (0.7–2.2 ). Všichni pacienti vyžadovali vysokodávkovanou katecholaminovou léčbu a měli známky MOF (multiple organ failure): pH 7,16, laktát 9 mmol/l, Pao2/Fio2 87. Z celkového počtu 14 pacientů bylo 12 schopných ukončení extrakorporální membránové oxygenační léčby a 10 (71%) bylo propuštených z nemocnice s normální funkcí levé komory (ejekční frakcí). Ve studii vedlo použití veno-arteriální membránové oxygenace k záchraně více jak 70% nemocných s refrakterní kardiovaskulární dysfunkcí během těžkého bakteriálního septického šoku. Přeživší pacienti vykazovali dobrou dlouhodobou kvalitu života. Veno-arteriální membránová oxygenace může být cennou terapeutickou možností u dospělých pacientů s refrakterním srdečním a cirkulačním selhání v důsledku těžkého septického šoku.

Crit Care Med 2013; 41:0–0

Rating:17

Klinické review: ARDS (Acute respiratory distress syndrome)

Jonathan A Silversides a Niall D Ferguson

ARDS (Acute respiratory distress syndrome) je potenciální letální forma akutního zánětlivého plicního postižení a vysokou akutní mortalitou a signifikantními dlouhodobými následky u přeživších pacientů. Podpůrná terapie především umělá plicní ventilace zůstává základním kamenem terapie, ačkoliv cíle této podpúrné terapie se významně změnili během posledních pár let (od udržování normálních fyziologických parametrů k prevenci VILI - ventilator induced lung injury při udržování adekvátní výměny plynů). AUtoři se v přehledném review věnují aktuální evidenci ventilační podpory a podpůrné terapii pacientů s ARDS. Mezi základní komponenty ventilační strategie patří zabránění overdistenze alveolů limitaci dechových objemů a použití pozitivního end-expiračního tlaku spolu s/bez recruitment manévrů. Podpůrná terapie zahrňuje farmakologické (vazodilatátory, diuretiká, myorelaxanciá) a nefarmakologické techniky(pronační poloha, alternativní metody a režimy ventilace).

Critical Care 2013, 17:225 http://ccforum.com/content/17/2/225

Rating:16

Efekt polohy v polosedě na hemodynamiku pacientů na invazivní umělé plicní ventilaci

Ivan Göcze, Felix Strenge, Florian Zeman et al.

Poloha v polosedě (zvýšená horní polovina těla o 45°) je doporučena u mechanicky ventilovaných pacientů vzhledem na redukci incidence VAP (ventilator-associated pneumonia). Ačkoliv její benefit na respirační systém je jasný, není dostatečně prozkoumán efekt elevace trupu na hemodynamickou stabilitu. Autoři zkoumali faktory ovlivnující MAP (střední arteriální tlak) a Scv02 (saturaci centrální venózní krve) u pacientů v polohách 0°, 30° and 45°. Změna polohy z 0° do 45° vedla k signifikantní redukci MAP (83,8mmHg → 71,1mmHg) a ScvO2 (76,1% → 74,3%). Tlaková umělá ventilace, vysoká hodnota SAPS II skóre, sedace, vysoké dávky katecholaminů a PEEP byli nezávislé rizikové faktory vzniku hypotenze při elevai trupu do polosedu. Pacienti s rizikovými faktory mohou vyžadovat polohování mezi 20°–30° k překonání negativních účinků elevací trupu, obzvláště časně po příjmu do intenzivní péče.

Critical Care 2013, 17:R80 doi:10.1186/cc12694

Rating:17

Antitrombin vede k regresi myokardiální dysfunkce a k zmenšení systémové akumulace tekutin u popálenin a inhalačního traumatu:randomizovaná kontrolovaná experimentální studie

Sebastian Rehberg; Yusuke Yamamoto; Eva Bartha et al.

Autoři v experimentální studii na animálním modelu testovali hypotézu protektivního efektu antitrombinu k redukci myokardiální dysfunkce a zmenšení vaskulární permeability (leaku) v následku na popáleninové (40% TBSA III.gr) a inhalační trauma. U ovcí s popáleninovým a inhalačním traumatem vedlo trauma k težkému poklesu myokardiální kontraktility (↓tepového objemu) a vzniku tachykardie jako kompenzačního mechanizmu. Myokardiální zánět byl indukovaný cestou produkce NO, akumulace neutrofilů a produkce a uvolnění cytokinů. Léčba rhAT (rekombinantním lidským antitrombinem) vedla k signifikantní redukci zánětlivých změn spůsobujících pokles myokardiální kontraktility a zvýšení myokardiální spotřeby kyslíku. V intervenční skupině vedla léčba rhAT taky k menší akumulaci tekutin (zmenšení kapilárního leaku). Ve světle výsledků studie léčba rhAT může být hodnotou terapeutickou možností léčby myokardiální dysfunkce a zánětlivé reakce v důsledku popáleninového a inhalačného traumatu.

Critical Care 2013, 17:R86 doi:10.1186/cc12712

Rating:18
 




 


 

 

26.5.2013


Zpět