Monitoring článků - říjen 2012

Aktuální přehled odborné literatury v oblasti sepse.


Chyby během přípravy infuzně podávaných léčiv: randomizovaná kontrolovaná studie

R. M. Adapa, V. Mani, L. J. Murray et al.

Léčba infuzně podávanými léčivy s předem připravenýma stříkačkami (farmaceut, farmaceutické společnosti) může vést k redukci chybného podání léku, opožděnému podáním léku a zvyšuje bezpečnost pacienta. Nicméně tento přístup zvyšuje náklady na léčbu.

British Journal of Anaesthesia 109 (5): 729–34 (2012)

Rating:15

Tekutinová resuscitace u pacientů s TBI (traumatic brain injury - traumatické poškození mozku): který postup je bezpečný?

Hugo K. Van Aken, Tim G. Kampmeier, Christian Ertmer a Martin Westphal

U pacientů s TBI je běžným nálezem dysfunkce hematoencefalické bariéry s následnou maldistribucí vody a osmoticky aktivních látek v mozku. Přehledné review popisující patyfyziologii a tekutinovou terapii u pacientů s TBI.

Curr Opin Anesthesiol 2012, 25:563–565

Rating:16

Management TIC (trauma induced coagulopathy)

Oliver Grottke

TIC je častou komplikací u polytraumat a těžkých sdružených poranění. K léčbě koagulopatie a obnovení hemostázy se tradičně používají infuze čerstvě zmražené plasmy, nicméně během poslední dekády dochází k posunu od tradiční empirické léčby mraženou plasmou k cílené terapii s koncentráty koagulačních faktorů a jinými hemostatickými léčivy. Review článek shrnující akutní poznatky k patyfyziologii TIC a její léčby dle aktuální EB poznatků.

Curr Opin Crit Care 2012, 18:000–000

Rating:16

Patyfyziologie TIC (trauma-induced coagulopathy)

Daniel Frith a Karim Brohi

TIC je tradičně popisována jako deplece, dysfunkce nebo diluce prokoagulačních faktorů.Nicméně současný pohled na TIC ji popisuje jako poruchu rovnováhy mezi prokoagulačními faktory, antikoagulačními faktory, destičkami, endotelem a fybrinolýzou. Endogenní složka TIC není jenom konzumpční koagulopatie, ale taky jako izolovaná inhibice faktoru V, dysfibrinogenemie, systémová antikoagulace, porucha funkce destiček a hyperfybrinolýza. Akutní TIC se zhoršuje působením hypotermie, acidozy a tekutinové resucitace hypokoagulabilními tekutinami. Zlepšení outcome pacientů s TIC je možné s použitím cílené hemostatické resuscitace. Jeho dosažení je spojené s lepším pochopením poruchy hemostázy vzniklé následkem traumatu.

Curr Opin Crit Care 2012, 18:000–000

Rating:16

Předávkování metforminem vede k dysfunkci trombocytárních mitochondrií u lidských pacientů

Alessandro Protti, Anna Lecchi, Francesco Fortunato et al.

V závislosti na dávce metformin spůsobuje mitochondriální dysfunkci a zvýšenou produkci laktátu v trombocytech.

Critical Care 2012, 16:R180 doi:10.1186/cc11663

Rating:16

Porucha cerebrovaskulární autoregulace u pacientů v těžké sepsi a sepsí indukovaném deliriu

Patrick Schramm, Klaus Ulrich Klein, Lena Falkenberg et al.

Sepsí indukované delirium zvyšuje morbiditu pacientů v sepsi. Jedným z možných mechanizmů je porucha cerebrovaskulární autoregulace v sepsi, která vede k cerebrální hypo- nebo hyperperfuzi u hemodynamicky nestabilních pacientů. Autoři přináší prospektivní studii na vzorku 30 pacientů k posouzení vztahu sepsí indukovaného deliria a poruchy cerebrovaskulární autoregulace během sepse. Porucha cerebrovaskulární autoregulace se vyskytovala u většiny sledovaných pacientů během prvních 2 dnů a byla asociovaná se vznikem sepsí indukovaného deliria.

Critical Care 2012, 16:R181 doi:10.1186/cc11665

Rating:17

Hypertonický fyziologický roztok redukuje lipopolysacharidem indukovaný edém mozku cestou inhibice exprese aquaporinu- 4 na animálním modelu

Chuanding Cao, Xiaohe Yu, Zhengchang Liao et al.

Osmoterapie s 3% NaCl vedla ke zlepšení lipopolysacharidem indukovaného mozkového edému in vivo. Kromě jeho osmotického efektu jeho další anti-edémový efekt je způsobený cestou down-regulace exprese protinflamatorních cytokinů (IL-1β a TNFα) a inhibicí exprese AQP4.

Critical Care 2012, 16:R186 doi:10.1186/cc11670

Rating:17

Vztah mezi sérovou natrémii a intrakraniálním tlakem při použití hypertonického fyziologického roztoku u pacientů s kraniotraumatem

Diana L Wells, Joseph M Swanson, G Christopher Wood et al.

Retrospektivní studie k posouzení vztahu sérové natrémie a intrakraniálního tlaku během cílené terapie ke zvýšení hladiny natrémie. Z výsledků: sérová hladina sodíku nekoreluje s hodnotami ICP.

Critical Care 2012, 16:R193 doi:10.1186/cc11678

Rating:16

Optimální glykemie u pacientů v neurointenzivní péči: systematické review a meta-analýza

Andreas H Kramer, Derek J Roberts a David A Zygun

Hyper- a hypoglykemie jsou silně asociovány s nežádoucími účinky v intenzivní péči. Autoři přináší retrospektivní meta-analýzu na vzorku 1248 pacientů k posouzení ideální hladiny glykemie u pacientů v neurointenzivní péči. Intenzivní inzulínová terapie vedla k signifikantnímu riziku vzniku hypoglykemie, uvolněná kontrola glykemie byla asociovaná se zhoršeným neurologickým outcome a neměla by být používána. Z výsledků plyne, že ideální hladina glykemie u pacientů v neurointenzivní péči je 140-180 mg/dl (7.8-10.0 mmol/L).

Critical Care 2012, 16:R203 doi:10.1186/cc11812

Rating:17

28.10.2012


Zpět