Monitoring článků - květen 2014

Aktuální přehled odborné literatury v oblasti sepse.


Má typ resuscitačního roztoku vliv na rychlost reverzi šoku: randomizovaná animální studie.

C. Roger, L. Muller, P. Deras et al.

Optimální resuscitační tekutina k časné terapii život ohrožujícího krvácení zůstává neidentifikována. Cílem studie bylo srovnat účinek reverze šokového stavu při použití ringer-láktátu (RL) ve srovnání s hydroxyetylškrobem 130/0.4 (HES) v časné fázi hemoragického šoku. K zhodnocení vaskulární permeability měřili autoři plasmatickou hladinu endoteliálního růstového faktoru (VEGF) . Ve studii bylo intervenováno 36 prasat, u kterých byl vyvolán hemoragický šok (krevní ztráta 30ml/kg) k udržení MAP 40 mmHg po dobu 30 minut a následně byli randomizovány do dvou skupin: HES a RL 1ml/kg/min až do doby dosažení inciálního MAP a následně jeho udržení po dobu 60 minut. Čas k dosažení inciálního MAP byl signifikantně nižší v HES skupině (4x) ve srovnání s RL skupinou. Během iniciální resuscitace bylo podáno 279ml HES a 1011ml RL, během stabilizační fáze bylo podáno 119 ml HES a 541ml RL. Dosažení cíleného MAP bylo rychlejší v HES skupině při použití menšího objemu infudované tekutiny. Hodnoty VEGF byli stejné u obou skupin, nebyl identifikován rozdíl ve vaskulární permeabilitě.

British Journal of Anaesthesia 112 (6): 1015–23 (2014)

Rating:18

Spolehlivost měření pulzní oxymetrie na nosních křídlech

T. E. Morey, M. J. Rice, T. Vasilopoulos et al. 

Nosní křídla jsou vzhledem na perfuzi pocházející z kombinací větví externí a interní karotidy atraktivní lokalizaci k měření pulzní oxymetrie. Autoři testovali spolehlivost měření pulzní oximetrie sondou umístněnou na nosních křídlech ve srovnání se standardním místem měření - prstem. Měření oximetrie na nosním křídlu bylo spolehlivé v rozmezí 70-100%. Alární sonda vykazovala větší přesnost ve srovnání v konvenční sondou k měření na prstech.

British Journal of Anaesthesia 112 (6): 1109–14 (2014)

Rating:16

Rosuvastatin a sepsi indukované ARDS

Jonathon D. Truwit, M.D. et al

Při ARDS (acute respiratory distress syndrome) může zánětlivý proces v plicích a jiných tkáních vést k život ohrožujícímu multiorgánovému selhání. Inhibitory 3-hydroxy-3-methylglutaryl coenzyme A reductázy (statiny) modulují zánětlivou reakci. Předchozí observační studie poukazují na možný benefit v outcome při terapii statiny u septických pacientů. Autoři testovali potenciální benefit rosuvastatinu u pacientů se sepsi-indukovaným ARDS. Pacienti byli randomizováni do skupin placebo vs. rosuvastatin. Primárním cílem byla nemocniční a 60-denní mortalita, sekundárním cílem bylo zhodnocení dnů bez nutnosti ventilační podpory- ventilator free days a dnů bez orgánového selhání. Studie byla zastavena po analýze při dosažení počtu 745 pacientů. Nebyl identifikován rozdíl v 60-denní mortalitě a počtů dnů bez ventilační podpory mezi skupinama. Terapie rosuvastatinem nevedla k zlepšení outcome a může přispívat k zvýšení rizika renální a hepatální dysfunkce.

DOI: 10.1056/NEJMoa1401520

Rating:17

Efektivita a nežádoucí účinky vysokofrekvenční oscilační ventilace u dospělých pacientů s ARDS: meta-analýza

Chun-Ta Huang, Hsien-Ho Lin, Sheng-Yuan Ruan et al.

Vysokofrekvenční oscilační ventilace (HFOV) teoreticky nabízí všechny cíle protektivní ventilace a zdá se být ideální k léčbě dospělých pacientů s ARDS. Efekt na mortalitu nicméně zůstává nejasný. Do meta-analýzy bylo zahrnuto celkem 5 randomizovaných studií (1580 pacietů). Data poukazují, že HFOV signifikantně zlepšila oxygenaci v první den terapie, nicméně nevedla k redukci mortality. Dvě předčasně ukončené studie poukazovali na potenciální zhoršení outcome při HFOV v terénu ARDS. Aplikace HFOV byla asociována se zvýšeným rizikem barotraumatu a zhoršením hemodynamiky. Data nedoporučují HFOV jako rutinnou terapii u pacientů s ARDS.

Critical Care 2014, 18:R102 doi:10.1186/cc13880

Rating:18

Efektivita ultrazvukem navigované katetrizace radiální arterie: review a meta-analýza

Wan-Jie Gu, Hong-Tao Tie, Jing-Chen Liu et al.

Ultrazvukem navigovaná katetrizace radiální arterie u dětí a kojenců zvyšuje úspěšnost první punkce, snižuje počet punkcí, zkracuje dobu intervence a incidenci hematomu. Ultrazvukem navigovaná katetrizace je efektivní a bezpečnou technikou.

Critical Care 2014, 18:R93 doi:10.1186/cc13862

Rating:16

Vitamin D a riziko 90-denní mortality chirurgických pacientů:prospektivní studie

Sadeq A. Quraishi, Edward A. Bittner, Livnat Blum, BA et al.

Sérová hladina 25-hydroxyvitaminu D během prvních 24hod od příjmu může identifikovat kriticky nemocné se zvýšeným rizikem prolongované hospitalizace, re-hospitalizace a zvýšeným rizikem mortality. Je potřeba randomizovaných kontrolovaných studií k posouzení účinku suplementace vitaminu D na outcome chirurgických pacientů.

Crit Care Med 2014; 42:1365–1371

Rating:16



 



 

29.5.2014


Zpět