Monitoring článků - červen 2013

Aktuální přehled odborné literatury v oblasti sepse.


Benzodiazepiny zvyšují mortalitu v terénu pneumonie u myší

Robert D. Sanders, Alexandra Godlee, Toshifumi Fujimori et al.

Benzodiazepiny se používají k léčbe anxiety, epilepsie, svalových spasmů, syndromu odnětí (alkohol), paliativní léčby, sedace, insomnie. Mechanizmus jejich účinku je allosterická modulace receptorů γ-amino-máselné kyseliny typu A (GABAA). Navzdory celosvětovému používaní benzodiazepinů, o významu a mechanizmu jejich vedlejších účinku na imunitní systém je pomerně málo důkazů. Autoři v randomizované animální (myš) kontrolované studii sledovali účinek terapie benzodiazepiny (diazepam - intraperitoneálně) na mortalitu. Terapie diazepamem neovlivnila imunitní homestázu v plicích, nicméně terapie diazepamem vedla k zvýšení mortality u bakteriální pneumonie (S.pneumoniae). Nárust mortality byl revertován léčbou GABAA antagonistou, bicucullinem, indikující vztah mortality a signální cesty přes GABAA receptorem. Makrofágy a monocyty exprimují benzodiazepinový GABAA receptor. Výsledky poukazují, působením benzodiazepinů dochází ovlivnění regulace funkce makrofágů přes GABAA receptor, co vedlo k negativnímu ovlivnění mortality animálního modelu v terénu pneumonie.

Crit Care Med 2013; 41:1627–1636

Rating:18

Predikuje centrální venózní tlak pozitivní odpoveď na tekutinovou výzvu?

Paul E. Marik, Rodrigo Cavallazzi

Meta-analýza dostupných dat k posouzení vztahu CVP a fluid-resposiveness. Up-to date data nepodporují současnou praxi používat CVP k cílené tekutinové terapii. Tenhle postup by měl být ve světle aktuálních dat opuštěn.

Crit Care Med 2013; 41:1774–1781

Rating:18

Centrální venózní kanyla via v.subclavia a trombóza v.subclavia u traumatizovaných pacientů:incidence, rizikové faktory a polyuretánové typy kanyl

Ariane Gentile, Laurent Petit, Françoise Masson et al.

U 186 pacientů se ISS 30 (median) a vysokým procentem těžkého kraniotraumatu (21% elevace ICP) byla incidence trombózy v.subclavia v návaznosti na CVK via v.subclavia 37% a ve většině případů je klinicky bez příznaků. Incidence nezávisela od typu centrálního venózního katetru. Identifikované rizikové faktory pro vznik trombózy byli identifikovány elevace IPC, věk na 30 let a malpozice centrálního venózního katetru.

Critical Care 2013, 17:R103 doi:10.1186/cc12748

Rating:17

Časná alterace B buňek u pacientů v septickém šoku

Jorge Monserrat, Raul de Pablo, David Diaz-Martín et al.

Recentní data poukazují na úlohu B-lymfocytů v patogenezi sepse. Autoři přináší prospektivní observační studii k detekci potenciálních abnormalit v distribuci a aktivaci cirkulujících B-lymfocytů v septickém šoku. Z výsledků: při příjmu do intenzivní péče bylo nízke procento CD23+ a vysoké procento CD80+ a CD95+ B-lymfocytů asociované s vyšší mortalitou pacientů v septickém šoku.

Critical Care 2013, 17:R105

Rating:16

Myokardiální ischémie u pacientů v septickém šoku: vazopresin vs. noradrenalin

Sangeeta Mehta, John Granton, Anthony C Gordon et al.

Kardiální troponiny jsou senzitivní a specifické markry myokardiální nekrózy. V prospektivní randomizované studii srovnávali autoři efekt vazopresinu vs. noradrenalinu na hladinu troponinu, CK a vznik/přítomnost ECG abnormalit u pacientů (121) v septickém šoku. Elevace troponinů je častým nálezem u pacientů v septickém šoku. U sledovaných subjektů nebyl pozorován signifikantní rozdíl v hladině troponinu, CK a výskytu abnormalit EKG u pacientů léčených vazopresinem nebo noradrenalinem. Elevace troponinu nebyla identifikována jako nezávislý prediktor mortality.

Critical Care 2013, 17:R117 doi:10.1186/cc12789

Rating:17

Nasogastrická nebo nazojejunální enterální výživa u vysoko suspektní těžké akutní pankreatitidy:meta-analýza

Yusui Chang, Huaqun Fu, Yuanmei Xiao and Jichun Liu

Z výsledků meta-analýzy třech randomizovaných studií (157 pacientů) vychází nasogastrická enterální výživa jako stejně bezpečná a dobře tolerována ve srovnání s nazojejunální u pacientů s těžkou akutní pankreatitidou. Limitace meta-analýzy je malý počet studovaných subjektů (157).

Critical Care 2013, 17:R118 doi:10.1186/cc12790

Rating:16






 

1.7.2013


Zpět