Monitoring článků - říjen 2014

Aktuální přehled odborné literatury v oblasti sepse.


Mamagement traumatické koagulopatie

Herbert Schöchl a Christoph J. Schlimp

Časná agresivní resuscitace vysokodávkovanou čestvě zmraženou plazmou (ČŽP), koncentrátem trombocytů (TAD) a koncentrátem erytrocytů (EBR) s aplikací  transfuzních protokolů je běžně používaná k léčbě TIC (traumatem indukované koagulopatie) a hemoragického šoku. Nicméně optimální poměr EBR:CŽP zůstává nadále nejasný. V některých evropských traumacentrech jsou hemostatické léky jako koncetrát fibrinogenu, protrombinový koncentrát a anti-fibrinolytika  integrální součastí goal-directed protokolů pro masivní transfuzní terapii.  Oba přístupy mají stejný cíl: rapidní prevence a léčba šoku a koagulopatie. Autoři v review srovnávají účinnost a bezpečnost obou postupů.

Anesth Analg 2014;119:1064–73

Rating:17

Vazokonstrikční odpověď radiální a pulmonální arterie na vazopresory: in vitro studie

Dale A. Currigan, Richard J. A. Hughes, B.Sc.Hons., M.Phil et al.

Autoři in vitro srovnávali vazokonstrikční efekt sympatomimetik: noradrenalinu, fenylefrinu a metaraminolu a vazopresinu na radiální a pulmonální arterii v in vitro podmínkách. Sympatomimetika vedly k vazokonstrikci závislé na dávce na radiální i pulmonální arterii. Vazopresin vykazoval vazokonstrikční účinky jenom na radiální arterii. Výsledky poukazují na možné použití vazopresinu v terénu plicní hypertenze.

Anesthesiology 2014; 121:930-6

Rating:16

Nízkodávkované kortikoidy v léčbě septického šoku

Duane Funk, Steven Doucette, Amarnath Pisipati

Autoři přináší retrospektivní multicentrickou studii k posouzení efektu časné terapie kortikoidy v terapii septického šoku. Z celkového počtu 6663 sledovaných pacientů se septickým šokem bylo 1838 léčeno i.v. nízkodávkovaným kortikoidem v prvních 48-hod od stanovení diagnózy septického šoku. Z analýzy: časné podání nízkodávkovných kortikoidů nevedlo k redukci 30- denní mortality pokud byli podání neselektované kohortě pacientů. Profitovat z této terapie můžou hlavně pacienti s vysokým skórem morbidity.

Crit Care Med 2014; 42:2333–2341

Rating:15

Intravenózní angiotenzin II k léčbě šokového stavu s vysokým výdejem (ATHOS trial)

Lakhmir S Chawla, Laurence Busse, Ermira Brasha-Mitchell et al.

Pacienti s distribučním šokem vyžadující vysoké dávky vazopresorů vykazují vysokou mortalitu. Angiotenzin II (ATII) může být prospěšný u hypotenzních pacientů navzdory terapii katecholaminů a vazopresorů. Doporučené dávkování zůstává nejasné. Celkem 20 pacientů s distribučním šokem s kardiovaskulárním skóre 4 dle SOFA bylo randomizováno do standartní skupiny a skupiny s se standartní terapii + infuze ATII. Infuze ATII vedla k signifikantní redukci dávek noradrenalinu. 30- denní mortalita ve skupinách se statisticky nelišila. ATII je efektní rescue vazopresor u pacientů s distribučním šokem.

Critical Care 2014, 18:534

Rating:16

 

8.11.2014


Zpět