Monitoring článků - červen 2012

Aktuální přehled odborné literatury v oblasti sepse.


Akutní management těžké sepse a septického šoku

Michael A. Puskarich

Přehledný review článek přináší aktuální přehled akutního managementu těžké sepse a septického šoku. Z analýz recentních studií plyne: ideální typ i.v. tekutiny zůstavá nejasný, albumin je považován za bezpečnou volbu, použití hydroxyetylškrobu se ve světle posledních studií jeví rizikovější. Léčba kortikosteroidy vede sice k urychlenému zlepšení stavu, nicméně v heterogenní skupině pacientů se sepsí nevedou ke zlepšení mortality, proto jejich role zůstává nejasná.

Curr Opin Crit Care 2012, 18:000–000

Rating:17

Umožňují biomarkery sepse na urgentním příjmu personalizovat terapii?

Philipp Schuetz, Sebastian Haubitz a Beat Mueller

Review článek přináší srovnání jednotlivých biomarkerů sepse. Ačkoliv je zkoumáno více potenciálních diagnostických a prognostických biomarkerů, jenom několik z nich bylo podrobeno výzkumu v prospektivních randomizovaných intervenčních studiích. Markery jako laktát pro stratifikaci rizika a vedení tekutinové resuscitace, prokalcitonin k posouzení rizika bakteriální infekce a rozhodování o ATB terapii (inciaci a trvání), a recentně proadrenomedulin pro časnou predikci mortality mají potenciál ke zlepšení managementu terapie pacientů v sepsi.

Curr Opin Crit Care 2012, 18:000–000

Rating:16

Prognostický přínos měření systolické funkce levé komory pomocí Dopplerova zobrazení u pacientů v septickém šoku

Li Weng, Yong-tai Liu, Bin Du et al.

Dysfunkce levé komory je v oblasti septického šoku běžná. Její asociace s klinickým outcome pacientů zůstává kontroverzní. TDI (tkáňové Dopplerovo zobrazení) je užitečný nástroj k posouzení funkce levé komory, nicméně prognostický význam TDI měření u pacientů v septickém šoku není dostatečně prozkoumán. Autoři přináší prospektivní studii na 61 pacientech: měření TDI k posouzení funkce levé komory u pacientů v septickém šoku. Z výsledků plyne, že měření TDI k posouzení funkce levé komory, obzvláště parametru Sa (max. systolický průtok měřeny v oblasti mitrálního anulu) může být asociované s mortalitou.

Critical Care 2012, 16:R71 http://ccforum.com/content/16/3/R71

Rating:16

Chrániče sluchu, spánek a delirium na JIP/ARO: randomizovaná kontrolovaná studie pacientů v intenzivní péči

Bart Van Rompaey, Monique M Elseviers, Wim Van Drom et al.

Studie k posouzení vlivu chráničů sluchu na JIP/ARO na vznik/incidenci deliria a kvality spánku. Z výsledků studie na vzorku 69 pacientů plyne, že chrániče sluchu mohou být použity jako užitečná pomůcka k prevenci zmatenosti a deliria u pacientů v intenzivní péči. Jejich benefit je nejsilnější v průběhu prvních 48 hodin od příjmu.

Critical Care 2012, 16:R73 http://ccforum.com/content/16/3/R73

Rating:15

BNP k predikci mortality pacientů v sepsi: systematické review a metaanalýza

Fei Wang, Youping Wu, Lu Tang,et al.

Časná identifikace septických pacientů s vysokým rizikem úmrtí zůstává problémem. Kontroverzní je také pohled na prognostickou roli BNP (brain natriuretic peptid) a NT-proBNP (N-terminální proBNP) u septických pacientů. Autoři přínáši rozsáhlou metaanalýzu 12 prospektivních studií na vzorku 1865 pacientů k objasnění zkoumaného vztahu. Ze závěrů vyplývá, že zvýšené hladiny BNP a NT-proBNP můžou sloužit jako silný prediktor mortality u septických pacientů.

Wang et al. Critical Care 2012, 16:R74 http://ccforum.com/content/16/3/R74

Rating:17

1.7.2012


Zpět