Monitoring článků - listopad 2015

 Aktuální přehled odborné literatury v oblasti sepse.


Prolongovaná empirická ATB terapie v intenzivní péči v USA

Zachariah Thomas, Farooq Bandali, Jayashri Sankaranarayanan et al.

Cílem multicentrické prospektivní observační studie bylo zhodnotit míru prolongované empirické ATB terapie v intenzivní péči v USA. Celkem bylo do studie zapojeno 67 jednotek intenzivní péče v 32 nemocnicích (n=998 pacientů). Prolongovaná ATB terapie byla definovaná jako 72hod a déle podávaná iniciální empirická ATB terapie. Celkem bylo u 364 pacientů předepsáno a ordinováno 660 antibiotik, z toho 50% (330) bylo podávaných delší dobu jak 72hod. Suspektní pneumonie byla indikací empirické ATB terapie v 60% případů. Nějčastěji podávané ATB byl vankomycin a piperacilin/tzobaktam. Jednotky intenzivní péče používající v diagnotice VAP (ventilator associated pneumonie) invazivní techniky vykazovali kratší dobu empirické ATB terapie (45,1% vs. 59,5%).
Závěrem: více jak 50% empirické ATB terapie v intenzivní péči je aplikováno po dobu dělší 72hod bez dokončení a potvrzení infekční etiologie.

Crit Care Med 2015; 43:2527–2534

Rating:17

Nutriční status a mortalita kriticky nemocných

Kris M. Mogensen, Malcolm K. Robinson, Jonathan D. Casey et al.

Asociace mezi nutričním stavem a mortalitou není dostatečně objasněn. Autoři v retrospektivní observační studii na vzorku 6 518 pacientů sledovali vztah mezi nutričním stavem a mortalitou. Ve sledované kohortě byla nespecifická malnutrice diagnostikována u 56% pacientů, protein-energetická u 12% pacientů a 32% mělo vyhovující nutriční stav. Sledovaná 30-denní a 90-denní mortalita byla 19,1% a 26,6%. Nutriční stav byl signifikantní prediktor 30-denní mortality.

Crit Care Med 2015; 43:2605–2615

Rating:16

Dlouhodobá terapie β-blokátory vede k poklesu koncetrace sérového laktátu u pacientů v těžké sepsi

Julie Contenti, Céline Occelli, Hervé Corraze et al.

Hladina sérového laktátu v časném managementu sepse je důležitá k zhodnocení závažnosti nemoci. Elevace laktátu byla tradičně spojována s tkáňovou hypoxii, nicméně můžou k ní přispívat taky jiné faktory. Katecholaminy-indukovaná glykolýza cestou stimulace β-adrenergních receptorů může hrát roli při elevaci hladiny sérového laktátu a dlouhodobá terapie β-blokátory může mít vliv na hladinu laktátu u pacientů v těžké sepsi a septickém šoku. Do retrospektivní kohortové studie bylo zařazeno celkem 260 pacientů, z toho 25% medikovalo β-blokátory v chron.medikaci. Autoři sledovali vitální parametry, přitomnost infekce hladiny laktátu, SOFA skóre a 28-denní mortalitu.Hladiny laktátu byli signifikantně nižší ve skupině pacientů na chronické terapii β-blokátory (3.9 ± 2.3 mmol/L vs 5.6 ± 3.6 mmol/L; p < 0.001).

Závěrem:chronická terapie β-blokátory byla asociovaná se sníženou iniciální hladinou laktátu u pacientů s těžkou sepsí a/nebo septickým šokem při příjmu. Sérové měření hladiny laktátu v rámci triage může vést k podcenění závažnosti stavu u dané kohorty pacientů.

Crit CareMed 2015; 43:2616–2622

Rating:17

Vysokofrekvenční oscilační ventilace u pediatrických pacientů s ARDS

Jordan S. Rettig, Craig D. Smallwood, Brian K. Walsh et al.

Cílem autorů v retrospektivní observační studii popsat aktuální klinickou praxi a identifikovat faktory vedoucí k zlepšení outcome u pediatrických pacientů s ARDS ventilovaných oscilační ventilaci. Celkem bylo do studie zařazeno 7 jednotek intenzivní péče a počet pacientů v sledovaném období byl 328. Rizikové faktory spojené s mortalitou byli oxygenační index ≥35 a imunodeficit. Infekce RSV virusem byla asociovaná s nejnižší mortalitou.

Crit Care Med 2015; 43:2660–2667

Rating:17

Poruchy gastrické motility u kriticky nemocných dětí: patofyziologie, diagnostika a management

Enid E. Martinez, Katherine Douglas, Samuel Nurko et al.

Přehledový review článek k objasnění patofyziologie, diagnostiky a managementu dysmotility žaludku ve světle EBM. Opožděné vyprazdňovaní žaludku je přítomné až u 50% pediatrických pacientů v intenzivní péči. Je asociované s potenciálním rizikem aspirace, vzniku ventilátorové pneumonie (VAP) a nedostatečné enterální výživy a dále také může vést k ovlivnění farmakokinetiky enterálně aplikovaných léčiv. Měření gastrického rezidua, které se používá jako nepřímy marker opožděného vyprazdňování žaludku může být nepřesné.
Závěrem: dysmotilita žaludku je běžná u kriticky nemocných dětí a má vliv na bezpečnost a outcome pediatrických kriticky nemocných pacientů. Porozumění patofyziologie dysmotility spolu s vývojem nových přesných metod jejího měření a terapeutický progres vyžadují další zkoumání.

Pediatr Crit Care Med 2015; 16:828–836

Rating:16

Benzodiazepiny a delirium u pacientů v intenzivní péči

Irene J. Zaal, John W. Devlin, Marijn Hazelbag et al.

Ačkoliv vícero dat poukazuje na asociaci mezi terapii benzodiazepiny a výskytem deliria, vztah zůstává nejasný. Autoři sledovali výskyt deliria u kriticky nemocných a evaluovali asociaci mezi terapií benzodiazepiny a rizikem vzniku deliria. Celkem bylo zařazeno 1112 pacientů. Aplikace benzodiazepinů u kriticky nemocných pacientů při vědomí byla asociována s rizikem vzniku deliria následující den po podání. Riziko bylo signifikantně vyšší při kontinuální aplikaci benzodiazepinů ve srovnání s bolusovým podáním.

Závěrem: terapie benzodiazepiny je asociována se zvýšeným rizikem vzniku deliria u kriticky nemocných, nicméně táto asociace se zdá být vázaná jenom na kontinuální podání.

Intensive Care Med (2015) 41:2130–2137

Rating:17

Aspirin v terapii sepse nebo ARDS?!

Philip Toner , Danny Francis McAuley a Murali Shyamsundar

Sepse je frekventní diagnóza a je asociovaná se signifikantní mortalitou a morbiditou a náklady na terapii. Plicní a mimiplicní sepse je běžnou etiologickou příčinou vzniku ARDS. Mortalita pacientů s ARDS zůstává vysoká navzdory implementaci protektivní ventilace. Aktuálně nemáme k dispozici žádnou kauzální terapii sepse a/nebo ARDS. Společně jsou charakterizovány aktivací zánětlivé kaskády. Výzkum je a byl nejčastěji cílen na přítomnou dysregulaci zánětlivé odpovědi a možností její suprese a paralelní aktivace hemostatického systému zůstávala bez povšimnutí. Aktivace trombocytů může hrát rolu v zánětlivé odpovědi organizmu cestou indukce, agregace a aktivace leukocytů a jiných deštiček. Aspirin může potenciálně modulovat mnohočetné patofyziologické mechanizmy vedoucí k vniku MODS a MOF. Cílem review je popsat roli trombocytů a evaluovat možný přínost terapie aspirinem u pacientů v sepsi a/nebo ARDS.

Toner et al. Critical Care (2015) 19:374

Rating:15

Interleukin-27: nový biomarker predikující bakteriální infekci u kriticky nemocných

William J. Hanna, Zachary Berrens, Travis Langner et al.

Aktuálně přetrvává potřeba vývoje a implementace efektivního biomarkeru bakteriální infekce/sepse u kriticky nemocných a to navzdory implementaci a dostupnosti nových markerů jako prokalcitonin (PCT). V recentních předběžních studiích vykazoval interleukin -27 (IL-27) vysokou specificitu a dobrou pozitivní prediktivní hodnotu k detekci infekce u kriticky nemocných pediatrických pacientů. Autoři přináší prospektivní studii k posouzení výkonosti IL-27 ve srovnání s PCT u pacientů s bakteriální infekcí ve srovnání s kohortou neinfekčních pediatrických pacientů. Celkem bylo do studie zařazeno 702 pacientů. Z celkového počtu zařazených pacientů byla potvrzena bakteriální infekce u 27% pacientů. IL-27 vykazoval 95% specificitu při cut-off point 5ng/ml. Kombinace PCT a IL-27 vykazovala ještě vyšší výkonnost.

Závěrem: navzdory střední hodnotě pozitivní predikce k identifikaci infekce nejasného původu byl IL-27 výkonný biomarker k identifikaci bakteriální infekce u pediatrických pacientů s pozitivní hemokulturou. Obzvláště může mít přínos v kohortě imunokompromitovaných pacientů, kde jeho výkonnost stoupá v kombinaci s PCT.

Hanna et al. Critical Care (2015) 19:378

Rating:17

Srovnání komunitní, nozokomiální a nozokomiální (v intenzivní péči, ICU-associated) ARDS

Kuo-Chin Kao, Han-Chung Hu, Meng-Jer Hsieh et al.

Acute respiratory distress syndrom (ARDS) je charakterizován vznikem difuzního plicního edému, těžké hypoxémie a obvykle vzniká na podkladě septické stavu, aspirace nebo pneumonie. Málo je známo o vztahu mezi vznikem a outcomem ARDS u kriticky nemocných pacientů. V prospektivní observační studii autoři sledovali výskyt a outcome ARDS (dle Berlinských kritérií). Primární a sekundární outcome byli krátkodobá a dlouhodobá mortalita a počet dnů v intenzivní péči bez ventilační podpory. Z celkového počtu 3002 pacientů bylo identifikováno 296 pacientů s diagnózou ARDS, 23,7% komunitní ARDS, 28% a 48,3% nozokomiální ARDS.Celková mortalita nebyla signifikantně odlišná dle závažnosti ARDS (mírne - 50%, středně těžké 50% a těžké 56%). Pro sledované etiologické skupiny ARDS byla ICU mortalita: 37% komunitní ARDS, 61% nozokomiální ARDS, 52% ICU-ARDS a celková nemocniční mortalita byla 49% komunitní ARDS, 74% nozokomiální ARDS a 68% ICU ARDS.

Závěrem: Komunitní ARDS je asociována s nižší krátkodobou i dlouhodobou mortalitou.

Kao et al. Critical Care (2015) 19:384

Rating:16

Kraniotrauma management:update

Bellal Joseph, Ansab Haider a Peter Rhee

Kraniotramata (TBI - traumatic brain injury) patří mezi nejčastější příčiny mortality a morbidity pacientů v USA. Během posledních dekád bylo do klinické praxe implementováno několik terapeutických metod a postupů s cílem zlepšit outcome TBI pacientů. Pokroky v managementu TBI jsou založené na podkladě komplexní patofyziologické podstaty TBI. Cílem přehledného review aktuálního managementu TBI je přiblížit patofyziologii TBI ve světle recentních doporučených postupů. Autoři taky rozebírají koagulopatii asociovanou s TBI a její klinický management. Mortalita pacientů s TBI zůstává nicméně vysoká.

Curr Opin Crit Care 2015, 21:506–511

Rating:16

 


 

 

 




 




 

 

29.11.2015


Zpět