MEFANET logo
MEFANET GAMES logo
 

Maligní hypertermie - 2014

Autor: Lukáš Dadák, Veronika Gulová, Eva Hoštáková

Instituce: Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

Lékařská disciplína: Akutní medicína

Klíčová slova: maligní hypertermie | hyperkapnie | TIVA | dantrolen | kontrakční test

Vzdělávací úroveň: Základní úroveň | Pokročilá úroveň

Maligní hypertermie je vzácné, život ohrožující onemocnění, které je charakterizované patologickým hypermetabolickým stavem na úrovni svalové tkáně.  Manifestuje se na základě genetické predispozice s AD dědičností po užití farmak se spouštěcím potenciálem pro MH - sukcinylcholinu a inhalačních anestetik. Může se rozvinout u pacienta během anestezie nebo i v časném období po jejím ukončení.
V našem algoritmu se dozvíte, jak u pacienta časně rozpoznat epizodu maligní hypertermie a jak v takovém případě postupovat.


Přejít na
akutne.cz

Recenze

Maligní hypertermie, dále jen MH, je jednou z nezávažnějších a dá se říci i nejzáludnějších komplikací celkové anestézie, neboť pacienta bezprostředně ohrožuje na životě a žádný z klinických příznaků sám o sobě není pro MH specifický, snad kromě rychle narůstající tělesné teploty, která ovšem může být příznakem až pozdním. Edukační algoritmus věnovaný problematice MH umožňuje názornou formou seznámit s klinickou situací, kdy je nutné v poměrně krátkém čase správně zhodnotit změny několika klinických parametrů, vyloučit jiné možné příčiny a jejich kombinací dojít ke správnému závěru této závažné diagnózy, kterou je třeba co nejrychleji začít kauzálně řešit. Algoritmus názorně ukazuje cestu k správnému cíli a zároveň poukazuje na řešení, která mohou být sice symptomaticky správná, ale v danou chvíli chybou se závažnými důsledky.

 

publikováno: 13. 9. 2014 | poslední úpravy: 26. 6. 2020